اصول سئو: گوگل چگونه جستجو می کند؟

خانه » نوشته ها » اصول سئو: گوگل چگونه جستجو می کند؟

اصول سئو: گوگل چگونه جستجو می کند؟

مقدمه

امروزه همه جا صحبت از سئو و Ranking گوگل است. چرا که ایران مستعد راه اندازی کسب و کار های متنوع شده است و کسب کار ها برای نشان دادن خدمات خود نیاز به وبسایت دارند.

از آنجا که اکثریت ما اولین جایی که به دنبال نیاز خود می گردیم Google است. پس برای کسب و کارهای نوپا که میخواهند راس گوگل قرار گیرند و به عنوان اولین خدمات رسان در زمینه خود مشاهده شوند درک عملکرد گوگل بسیار حائذ اهمیت است. پس با هم به سوالات زیر پاسخ می دهیم.

Google چگونه کار میکند؟

گوگل واقعا چه کاری انجام می دهد؟

این جملات برای بسیاری از کاربران تکراری است و شاید قبلا شنیده باشند.

اما برای بسیاری از افراد هم مهم است که بدانند واقعا گوگل چه می کند؟

امیدواریم که درک عملکرد گوگل کمک کند تا مقالات پر بازدید زیادی ارائه شود.

Google چگونه کار می کند؟

موتورهای جستجو مانند گوگل دنبال لینک می گردند. آنها به دنبال لینک ها صفحه به صفحه میگردند و  دنبال می کنند تا به نتیجه مورد نظر برسند.

گوگل شامل سه عضو است:

  • خزنده
  • ایندکس
  • الگوریتم

خزنده گوگل صفحات را به دنبال لینک ها جستجو می کند و در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته لینک ها را در یک پایگاه داده غول پیکر ایندکس می کند. اگر خزنده گوگل مجددا به وبسایت شما بازگردد و تغییراتی در وبسایت ببیند این پایگاه داده را بروز رسانی می کند. نسخه جدید این صفحه ذخیره می گردد.

بر اساس ترافیک وبسایت شما گوگل تشخیص میدهد که چند وقت یک بار وبسایت شما را بررسی و مقادیر را بروز رسانی کند. در صورت عدم مشاهده ی محتوا یا تغییر در وبسایت شما گوگل به سراغ وبسایت دیگری می رود که در دیتابیس ایندکس شده ی خود دارد.

اگر محتوای مورد نظر را در وبسایت شما مشاهده کند سایت  شما در نتیجه گوگل مشاهده خواهد شد.

و تشخیص این که کدام وبسایت اول باشد از طریق الگوریتم های مخفی گوگل صورت می گیرد.

پس از ایندکس وبسایت شما، Google می تواند آن را در نتایج جستجو نشان دهد.

الگوریتم گوگل

گوگل تلاش می کند تا یک جستجوی خاص را با صفحات وب که آن را ایندکس کرده اند مطابقت دهد. برای انجام این کار، گوگل یک الگوریتم خاص دارد که تصمیم می گیرد کدام صفحات در ترتیب نتایج نشان داده شوند.

چگونگی کارکرد این الگوریتم پک راز است که گوگل به کسی در مورد این راز نمی گوید و در واقع هیچ کس نمی داند دقیقا چه عواملی در تصمیم گیری گوگل تاثیر دارد. الگوریتم گوگل ایستا نیست و آن را بطور مرتب تغییر می دهد. عوامل تعیین کننده نتایج و اهمیت عوامل مختلف اغلب تغییر می کنند.

اگر چه این الگوریتم مخفی است و بصورت راز مانده است اما گوگل به در وبلاگ خود اعلام می کند که چه چیزهایی در نتایج جستجو  مهم هستند. کسی درجه اهمیت و میزان ارتباط بین عوامل اعلام شده توسط گوگل را نمی داند.

ولی تست و آزمایش صورت گرفته از سوی وبسایت های مختلف که در این زمینه بصورت تخصصی فعالیت داشته اند و به نتایج خوبی رسیده و آنها را در ابزارها و یا کدهای مشتریان خود ارائه می کنند.

Yoast seo و وردپرس

یکی از این ابزار ها Yoast  seo نام دارد که افزونه ای مخصوص وبسایت های وردپرسی است. این افزونه در دو حالت رایگان و نسخه حرفه ای خدماتی در این زمینه ارائه می دهد. این افزونه پیشنهاد هایی به شما ارائه میدهد ، نوشته های شما را بررسی می کند ،مشکلات را بیانمی کند، همچنین امکان افزودن متا تگ های مختلف را اضافه میکند. به طور خلاصه امکانات بسیاری در زمینه سئو در اختیار دارندگان وبسایت ورد پرس قرار می دهد.

صفحه نتایج گوگل

صفحه نتایج گوگل (با نام اختصاری SERP) هفت الی ده نتیجه را به عنوان بهترین سایت هایی که مناسب جستجوی شما هستند نشان می دهد. به این نتایج به عنوان نتایج جستجوی عالی (organic search) اشاره می کند و در صفحه دوم نتایج بیشتری نشان داده می شود.

هرچه بیشتر نتایج جستجو  را دنبال کنید به احتمال زیاد به سایت مورد نظر خود می رسید. معمولا لینک های بالای وبسایت گوگل خریداری شده اند و آنها را با نشان ads می شناسند.

مردم برای این جایگاه ها در صفحه اول پول پرداخت می کنند تا وبسایتشان در راس بماند. قیمت های این تبلیغات بسته به رقابت پذیری عبارت جستجو به میزان قابل توجهی متفاوت است.

ارزش پیوندها برای موتورهای جستجو

این بسیار مهم است که درک اولیه ای از نحوه استفاده از لینک ها توسط گوگل و بسیاری از موتورهای جستجو دیگر داشته باشید.

تعداد لینک هایی که به صفحه اشاره دارند، برای تعیین اهمیت صفحه مهم هستند.

بنابر این موتورهای جستجو اگر به وبسایتی برسند که تعداد لینک های آن زیاد است فکر میکنند که این صفحه مهم است.

بنابر این لینکهای داخلی و خارجی که به مقالات اشاره می کنند باعث افزایش ranking وبسایت می شوند. هرچند برخی از پیوندها مهمتر از دیگران هستند. لینک هایی که از وب سایت های دارای تعداد زیاد بازدید عموما از لینک های وب سایت های کوچک با تعداد کم بازدید مهم تر هستند.

اهمیت پیوندها واقعا چیزی بود که منجر به ایجاد لینک فعال شد. تا زمانی که شما در حال جمع آوری لینک هایی مفید و منطقی هستید، ساخت لینک می تواند یک استراتژی SEO خوب باشد.

اما ممکن است تقلب شود و خدای ناکرده اقدام به خرید لینک توسط برخی از صاحبان سایت شود. و آنها در اثر خرید لینک توسط گوگل مجازات می شوند و وبسایت آنها به لینک های سایه تبدیل شوند.

سئو و گوگل

سئو شامل عواملی است که کمک می کند تا شما در راس گوگل قرار گیرید. به منظور انجام این کار، SEO سعی می کند یک وب سایت را بر اساس الگوریتم گوگل طراحی کند.

اگر چه الگوریتم گوگل مخفی باقی مانده است اما بیش از یک دهه تجربه  پلاگین yoast و ابزار های دیگر در جستجوگرها منجر به ایده های بسیار خوبی در مورد عوامل مهم شده است. که استفاده از این ابزار ها تاثیر بسزایی بر روی نتایج جستجو می گذارد.

منبع

توسط | ۱۳۹۸-۵-۵ ۰۶:۰۰:۰۴ +۰۰:۰۰ تیر ۱۵ام, ۱۳۹۸|سئو|بدون ديدگاه

درباره نویسنده:

ساکن شیراز و علاقه مند به یادگیری و اشتراک مطالب هستم. دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه شیراز سرگرمی: خواندن کتاب، گوش دادن به پادکست و ورزش رو در اوقات فراغت انتخاب می کنم.

ثبت ديدگاه