کدنویسی منظم پایگاه داده توسط لاراول

خانه » نوشته ها » کدنویسی منظم پایگاه داده توسط لاراول

کدنویسی منظم پایگاه داده توسط لاراول

چرا لاراول؟ این چارچوب چه چیزی فراهم کرده که این روز ها برنامه نویسان به سوی آن حجوم می برند؟ راحتی؟ بله راحتی مهم است اما آیا فقط همین است؟ خیر لاراول به کد شما سمت و سو میدهد. یک چارچوب است، این چارچوب به مانند نقشه ی ساختمان می ماند و ابزار های بسیار برای نظم دادن به کد برای شما فراهم ساخته.

در این قسمت قصد دارم ابزار های لاراولی که باعث می شوند کدنویسی شما (در زمینه پایگاه داده) منظم باشد را معرفی کنم. کد نویسی پایگاه داده درون کد زبان برنامه نویسی خوانایی کد را پایین می آورد چرا که به مانند نوشتن زبان چینی در میان زبان انگلیسی است. کاربر هم باید یک متخصص در زمینه php باشد و هم یک دیتابیس کار حرفه ای. این باعث می شود تا کاربر زمان زیادی را بین این دوزبان سپری کند و نیاز کاربر خود را تعمین نکند. وقت با ارزش برنامه نویس صرف جزئیات کدنویسی می شود و از اصل موضوع که رضایت مشتری است دور می شود.

لاراول ابزار هایی را برای کد نویسی در سطح پایگاه داده فراهم کرده که میتوان از میان آنها migration ، Query builder و Eloquent ORM Collection را نام برد. شاید باورکردنی نباشد ولی شخصی که به این مفهوم ها مسلط باشد به نوع پایگاه داده وابسطه نخواهد بود و کد او یکدست php خواهد بود. در ضمن کد پایگاه داده او رابطه ای نیست بلکه شی گراست. در واقع Eloquent ORM Collection کد شما با به خروجی  ای از نوع Collection بازگردانی میکند که درون خود لاراول متد های بسیار زیادی برای کارکردن با آنها فراهم کرده. درواقع میتوان گفت تمام نیاز های دیتابیسی برنامه نویس را فراهم می کند. با migration  شما میتوانید هر زمان که لازم بود کدهای خود را به دیتابیس مورد نظر خود تبدیل کنید. مثلا دیتابیس شما mysql است و کارفرما (به هر دلیلی) تقاضای استفاده از postgresql را دارد شما در چند دقیقا(به شرط کدنویسی منظم) می توانید نیاز او را مهیا سازید.

منظم کد بنویسید، به نیاز کاربر فکر کنید، مشتری را راضی نگه دارید. این سه از  مهم ترین اصولی است که یک توسعه دهنده نرم افزار باید بداند و به آن عمل کند.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۱۷ ۱۸:۱۷:۲۸ +۰۰:۰۰ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۷|لاراول|بدون ديدگاه

درباره نویسنده:

ساکن شیراز و علاقه مند به یادگیری و اشتراک مطالب هستم. دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه شیراز سرگرمی: خواندن کتاب، گوش دادن به پادکست و ورزش رو در اوقات فراغت انتخاب می کنم.

ثبت ديدگاه